כיצד לזהות כינים וביצי כינים?

כיצד נדע אם התופעות שאנו חווים קשורים להמצאות כינים על הראש? ישנן מספר דרכים לזהות כינים וביצי כינים, כך שאם תתקלו בכינה בשיער או בביצה של כינה – תוכלו לזהות בקלות ולהתחיל טיפול מתאים.

הסימן המחשיד להמצאות כינים בשיער: גירודים בראש

הגירוד האופייני הוא במרכז הקרקפת ומאחורי האוזניים. הגרד נגרם הן כתוצאה מנשיכת הכינה והן כתגובה אלרגית לרוק המופרש בזמן מציצת הדם. במקרים רבים אין גרד גם כשיש כינים או שהוא יופיע זמן רב לאחר ההדבקה. שימו לב כי גירודים בראש לעיתים נובעים מגירוי שנוצר בעור ולאו דווקא מהימצאות של כינים בראש. מומלץ לבדוק את הסיבה לגירוד בראש ולטפל בהתאם.

 

איך נראים כינים
נימפה: כינה שבקעה מהביצה.
נימפה נראית כמו הכינה הבוגרת אך היא קטנה יותר. נימפה מגיעה לגודל של כינה בוגרת תוך 9 עד 12 ימים ואז מתחילה להטיל ביצים.

כינה בוגרת: גודלה של כינה בוגרת הוא כגודל גרגר שומשום. יש לה 6 רגליים וצבעה אפור עד חום בהיר. כינה בוגרת מטילה בממוצע 3-6 ביצי כינים ביום, ובין 50 עד 150 ביצים במהלך חייה. כינה בוגרת ניזונה מדם אנושי. נשיכות הכינים מאוד קלות ולא תמיד גורמות לגרד (הכינים מפרישות חומרי אילחוש). כיני ראש נמצאות בדרך כלל בחלק האחורי של הראש ומאחורי האוזניים. הן יכולות לשרוד עד 30 יום על שיער הראש, אך כשאינן על הראש הן יכולות לשרוד יומיים לכל היותר.למרות שכינים לא יכולות לקפוץ ולנתר או לעוף, הן עוברות בקלות מאדם לאדם באמצעות מגע ראש-בראש או כשחולקים חפצים אישיים כמו מגבת, מברשת שיער או כובע.

איך נראית ביצה של כינה?

ביצי כינים הינן מבריקות, צורתן אובאלית, ואורכן פחות מ 1- מ"מ. ביצי הכינים מוטלות בדרך כלל באזורים בהם חום הגוף גבוה, כמו בעורף ומאחורי האוזניים. הן נדבקות לשיער באמצעות דבק חזק מאוד העוטף את הביצה ואת שורש השערה. דבק זה מופרש מאברי הרבייה של הכינה. הכינים בוקעות מהביצים תוך 7-10 ימים. פעמים רבות אפשר להתבלבל בין ביצי הכינים לבין קשקשים. אולם בניגוד לקשקשים, ביצה של כינה נדבקת לשיער ואינה זזה כשנוגעים בה.

עובדות מעניינות על ביצי כינים

  • הביצים מכוסות במעטה הגנה שמונע התייבשות ולעיתים אינו מאפשר חדירה של חומרי הדברה
  • במהלך התפתחות ביצי הכינים צבען יכול להשתנות מצבע חום בהיר ועד לצבע צהבהב
  • ביצים שעומדות לבקוע בדרך כלל ממוקמות קרוב לשורש השערה
  • ביצים שרחוקות מהקרקפת בס"מ אחד או יותר הן ביצים שכבר בקעו ואינן מצריכות טיפול. ביצי כינים ריקות הינן בצבע לבן.