כיצד לזהות כינים וביצי כינים?

הסימן המחשיד להמצאות כינים: גירוד.
הגירוד האופייני הוא במרכז הקרקפת ומאחורי האוזניים. הגרד נגרם הן כתוצאה מנשיכת הכינה והן כתגובה אלרגית לרוק המופרש בזמן מציצת הדם. במקרים רבים אין גרד גם כשיש כינים או שהוא יופיע זמן רב לאחר ההדבקה. שימו לב כי גירוד בראש לעיתים נובע מגירוי שנוצר בעור ולאו דווקא מהימצאות של כינים על הראש. מומלץ לבדוק את הסיבה לגירוד בראש ולטפל בהתאם.

 

lices
נימפה: כינה שבקעה מהביצה.
נימפה נראית כמו הכינה הבוגרת אך היא קטנה יותר. נימפה מגיעה לגודל של כינה בוגרת תוך 9 עד 12 ימים ואז מתחילה להטיל ביצים.

כינה בוגרת: גודלה של כינה בוגרת הוא כגודל גרגר שומשום. יש לה 6 רגליים וצבעה אפור עד חום בהיר. כינה בוגרת מטילה בממוצע 3-6 ביצי כינים ביום, ובין 50 עד 150 ביצים במהלך חייה. כינה בוגרת ניזונה מדם אנושי. נשיכות הכינים מאוד קלות ולא תמיד גורמות לגרד (הכינים מפרישות חומרי אילחוש). כיני ראש נמצאות בדרך כלל בחלק האחורי של הראש ומאחורי האוזניים. הן יכולות לשרוד עד 30 יום על שיער הראש, אך כשאינן על הראש הן יכולות לשרוד יומיים לכל היותר.למרות שכינים לא יכולות לקפוץ ולנתר או לעוף, הן עוברות בקלות מאדם לאדם באמצעות מגע ראש-בראש או כשחולקים חפצים אישיים כמו מגבת, מברשת שיער או כובע.

ביצי הכינים הינן מבריקות, צורתן אובאלית, ואורכן פחות מ 1- מ"מ. ביצי הכינים מוטלות בדרך כלל באזורים בהם חום הגוף גבוה, כמו בעורף ומאחורי האוזניים. הן נדבקות לשיער באמצעות דבק חזק מאוד העוטף את הביצה ואת שורש השערה. דבק זה מופרש מאברי הרבייה של הכינה. הכינים בוקעות מהביצים תוך 7-10 ימים. פעמים רבות אפשר להתבלבל בין ביצי הכינים לבין קשקשים. אולם בניגוד לקשקשים, ביצים נדבקות לשיער ואינן זזות כשנוגעים בהן.

עובדות מעניינות על ביצי כינים:

  • הביצים מכוסות במעטה הגנה שמונע התייבשות ולעיתים אינו מאפשר חדירה של חומרי הדברה
  • במהלך התפתחות ביצי הכינים צבען יכול להשתנות מצבע חום בהיר ועד לצבע צהבהב
  • ביצים שעומדות לבקוע בדרך כלל ממוקמות קרוב לשורש השערה
  • ביצים שרחוקות מהקרקפת בס"מ אחד או יותר הן ביצים שכבר בקעו ואינן מצריכות טיפול. ביצי כינים ריקות הינן בצבע לבן.